Ve webovém uživatelském rozhraní klepněte na kartu Bezdrátové připojení. V této části můžete konfigurovat a měnit nastavení bezdrátové sítě zařízení Wireless MAXg Router.
V horní části můžete zaškrtnout nebo zrušit zaškrtnutí políčka Allow wireless connections (Povolit bezdrátová připojení). Jestliže nejsou bezdrátová připojení povolena, mohou zařízení přistupovat k síti pouze v případě, že jsou připojena k routeru pomocí síťového kabelu. Pokud neexistují žádní bezdrátoví klienti, pak zakázání bezdrátových připojení zajistí úplné bezdrátové zabezpečení.
Možnost Allow wireless connections (Povolit bezdrátová připojení) je ve výchozím nastavení vybrána a umožňuje bezdrátovým klientům připojit se k zařízení Wireless MAXg Router. Pro zajištění podpory bezdrátových klientů bude třeba nakonfigurovat následující nastavení bezdrátového připojení.
Poznámka: Aby fungovalo připojení k zařízení Wireless MAXg Router, musí mít každý bezdrátový klient v bezdrátové síti nastaven režim Infrastructure (Infrastruktura) v konfiguračním nástroji, dále platný název sítě (SSID) a informace o zabezpečení. Další informace o konfiguraci těchto nastavení naleznete v dokumentaci k bezdrátovému klientovi.
Ve výchozím nastavení je síťový název zařízení Wireless MAXg USR5461. Tento název používají bezdrátoví klienti k identifikaci zařízení Wireless MAXg Router. Společnost U.S. Robotics doporučuje změnit název sítě na jedinečnou hodnotu, aby bylo možné snadno rozpoznat bezdrátovou síť, ke které se chcete připojit, je-li k dispozici více sítí. Název sítě může obsahovat maximálně 32 alfanumerických znaků včetně podtržítek (_).
Zaškrtnutím nebo nezaškrtnutím políčka u položky Broadcast network name (Vysílat název sítě) lze nastavit, zda se má název sítě (SSID) vysílat nebo ne. Pokud je tato volba povolena, název sítě se bude vysílat, takže kterýkoli uživatel v blízkosti vyhledávající bezdrátová zařízení uvidí váš router. Pokud je tato volba zakázána, router uvidí pouze bezdrátoví klienti, kteří znají váš název sítě. Společnost U.S. Robotics doporučuje název sítě nevysílat, neboť se tím zvýší zabezpečení routeru.
Pokud bude zařízení Wireless MAXg Router používáno na veřejném místě a chcete, aby žádní bezdrátoví klienti nemohli sdílet soubory a tiskárny, zaškrtněte políčko Access point isolation (Izolace přístupového bodu). Toto nastavení způsobí, že bezdrátoví klienti budou mít pouze přístup k Internetu. Příkladem situace, kdy může být tato funkce užitečná, jsou veřejná přístupová místa, jako kavárny nebo hotely. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta.
Režim Bridge slouží k bezdrátovému propojení dvou izolovaných sítí. Pokud je tato funkce zapnuta, bezdrátoví klienti se nebudou moci k zařízení Wireless MAXg Router připojit. Přemostění se používá, když chcete propojit dvě sítě nebo dvě skupiny klientů s kabelovým připojením, přičemž každá z nich má vlastní zařízení Wireless MAXg Router nebo bezdrátový přístupový bod, které jsou od sebe příliš daleko, než aby je bylo možné propojit pomocí kabelů Ethernet. Příkladem takové situace jsou dvě domácnosti, které chtějí sdílet síťové prostředky bez nutnosti vedení kabelů přes pozemky.
Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Chcete-li tuto funkci zapnout, zaškrtněte políčko Bridge mode (Režim Bridge). Pokud zadáte adresy MAC přemostěných zařízení v části WDS Restrictions (Omezení WDS), mohou se k routeru připojit pouze tato zařízení.
Zařízení U.S. Robotics Wireless MAXg Router a Access Point disponují funkcí označovanou jako WDS, díky níž se bezdrátový router či přístupový bod může přímo připojit k jinému bezdrátovému routeru nebo přístupovému bodu a přitom stále umožňuje bezdrátovým klientům připojit se k síti. WDS je zkratka termínu Wireless Distribution System (Bezdrátový distribuční systém). Pokud je tato možnost povolena, je třeba zadat adresy MAC bezdrátových routerů nebo přístupových bodů, k nimž se chcete připojit. Tato funkce je ve výchozím nastavení zakázána.
Jestliže povolíte funkci WDS, budete moci používat pouze tyto metody šifrování: WPA2 and WPA (WPA2 a WPA), WPA, WEP open (WEP otevřený), WEP shared (WEP sdílený) anebo None (Žádné). Vyberete-li možnost WPA2 and WPA (WPA2 a WPA) anebo WPA, můžete zvolit buď protokol TKIP nebo AES, ale nikoli TKIP and AES (TKIP a AES).
Funkce WDS vám umožňuje použít více přístupových bodů nebo bezdrátových směrovačů k propojení několika samostatných sítí. Připojením přístupového bodu nebo bezdrátového směrovače ke každé síti a povolením funkce WDS se budou bezdrátoví klienti v blízké oblasti moci připojovat k bezdrátové síti. Zároveň vznikne přemostění k dalšímu vzdálenějšímu přístupovému bodu nebo bezdrátovému směrovači. Bezdrátový přístupový bod a bezdrátový produkt, se kterým budete vytvářet přemostění, musí mít nastaven stejný kanál, stejný název sítě (SSID) a adresu MAC jako druhé zařízení zadané do tabulky omezení WDS. Povolení možnosti Omezení WDS vám umožňuje zadat adresy MAC přístupových bodů nebo bezdrátových směrovačů, které se budou moci připojovat ke každému bodu vámi vytvořené bezdrátové sítě. To potom přesně určí, kdo bude mít do bezdrátové sítě přístup.
Příklad omezení funkce WDS bez režimu Bridge
U tohoto typu bezdrátové sítě je třeba mít na paměti, že se propustnost může pro část přemostění snížit. Proto by přemostěné routery nebo přístupové body, které také umožňují připojení klientů k síti, neměly být používány pro vysokoobjemový přenos dat. Mezi příklady situací, kde by tento typ sítě mohl být vhodný, patří například zabezpečovací kamery. Zde by tato síť mohla sloužit k přístupu k určitým částem budovy, které by nebylo možné připojit pomocí kabelů anebo k zajištění krátkodobého přístupu do konferenční oblasti.
Pokud povolíte režim Bridge a omezení WDS Restrictions v bezdrátovém routeru, vytvoří se most k dalšímu bezdrátovému routeru či přístupovému bodu a k síti se nebudou moci připojit žádní bezdrátoví klienti. Tato aplikace se obvykle používá pro propojení dvou sítí umístěných v různých budovách. Každý bezdrátový router nebo přístupový bod musí mít adresu MAC druhého zařízení zadaného v tabulce omezení WDS.
Příklad režimu Bridge s omezením WDS anebo bez něj
Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Chcete-li tuto funkci povolit, zaškrtněte políčko Enable WMM (Povolit WMM). Pokud chcete funkci WMM používat, musí ji podporovat a mít povolenou i ostatní zařízení, ke kterým se připojujete.
Tato vlastnost umožňuje použití funkce Quality of Service (QoS) využívané pro multimediální aplikace, například hlasové služby Voice-over-IP (VoIP) a video. Funkce zajišťuje, že síťové pakety multimediálních aplikací mají přednost před běžnými datovými pakety, což umožňuje plynulejší běh multimediálních aplikací s menším počtem chyb.
Pokud je zapnuta podpora WMM, lze povolit i funkci Enable no-acknowledgement (Zapnout režim bez potvrzování). Tato funkce se vztahuje k zásadám potvrzování na úrovni MAC. Zapnutí režimu bez potvrzování může zvýšit propustnost v rušeném prostředí rádiové frekvence (RF), avšak za cenu vyšší chybovosti.
Pokud je zapnuta podpora WMM, lze vybrat i funkci Enable APSD (Automatic Power Save Delivery) (Povolit APSD (Automatic Power Save Delivery)). Funkce APSD spravuje používání rádia u zařízení napájených z baterií a za určitých podmínek umožňuje dosáhnout delší životnosti baterií. Funkce APSD umožňuje používat delší interval výstražného signálu, dokud se nespustí aplikace vyžadující krátkou výměnu paketů. Příkladem aplikace vyžadující krátký interval výměny paketů je protokol VOIP (Voice Over Internet Protocol). Funkce APSD má na používání rádia a životnost baterií vliv pouze v případě, že ji podporuje také bezdrátový klient.
Poznámka: Funkci WMM nelze použít, pokud je položka Acceleration (Akcelerace) nastavena na hodnotu MAXg (125 Mb/s). Akceleraci bude třeba přepnout na hodnotu 54G+ (XPress) nebo None (Žádná).
Pole v této části jsou určena pro nastavení pokročilých bezdrátových funkcí, která většinou není třeba měnit. Pokud chcete měnit některá z těchto nastavení, poznamenejte si před provedením změn výchozí hodnoty, abyste se k nim mohli v případě potíží vrátit.
U položky Power level (Úroveň intenzity) lze v rozevírací nabídce nastavit hodnoty 100 %, 50 % nebo 25 %. Hodnota Power level určuje sílu bezdrátového signálu vysílaného zařízením Wireless MAXg Router. Nižší nastavení může být užitečné, pokud žijete v oblasti, kde se bezdrátový signál může překrývat s jinými bezdrátovými sítěmi a chcete omezit rušení.
U položky Channel (Kanál) lze zvolit kanál, kterým bude přenášena komunikace v bezdrátové síti. Máte-li problémy s rušením nebo bezdrátovou sítí, může je vyřešit změna kanálu.
U položky 54g mode (Režim 54g) lze zvolit z možností Automatic (Automaticky), 802.11g Performance (Výkon 802.11g) nebo 802.11b Only (Pouze 802.11b). Pokud všechna použitá zařízení podporují standard 802.11g, zajistí nastavení 802.11g Performance nejvyšší výkon. Pokud zvolíte možnost 802.11b Only, budou se moci k zařízení Wireless MAXg Router připojit všichni klienti podporující standard 802.11b přenosovou rychlostí dle tohoto standardu.
Možnost Automatic 54g protection (Automatická ochrana 54g) lze zvolit zaškrtnutím nebo nezaškrtnutím políčka. Pokud tuto volbu vyberete, zařízení Wireless MAXg Router bude používat protokol RTS/CTS ke zlepšení výkonu standardu 802.11g v prostředích se zařízeními podporujícími různé verze standardu 802.11. Pokud tato možnost není vybrána, výkon 802.11g bude ve většině případů maximální, zatímco ostatní režimy 802.11 (802.11b atd.) budou vedlejší.
Nastavení možnosti Supported rate (Podporovaná rychlost) určuje rychlost bezdrátového připojení, kterou budou v bezdrátové síti odesílána a přijímána data. Lze zvolit z možností Auto (Automatická), 1, 2, 5.5, 6, 9, 11, 12, 18, 24, 36, 48 a 54.
Nastavení možnosti Multicast rate (Rychlost vícesměrového vysílání) určuje rychlost, kterou budou v bezdrátové síti odesílány a přijímány vícesměrové pakety. Vícesměrové pakety se používají k odeslání jedné zprávy sadě příjemců v definované skupině. Příkladem vícesměrových aplikací jsou telekonference, videokonference a skupinové e-maily. Zadáním vysoké rychlosti vícesměrového vysílání se může zlepšit výkon vícesměrových funkcí. Vysoká rychlost vícesměrového vysílání však může snížit propustnost nesměrových paketů.
U položky Basic rate set (Sada základních rychlostí) lze zvolit možnosti Default (Výchozí), All (Všechny) nebo 1 & 2 Mbps (1 a 2 Mb/s).
U položky Acceleration (Akcelerace) můžete vybrat hodnotu None (Žádná), 54g+ (Xpress™) nebo MAXg (125 Mb/s). Tyto funkce určují buď normální přenosové rychlosti, nebo akcelerované rychlosti. Funkce WMM (Wi-Fi Multimedia) není v případě výběru hodnoty MAXg (125 Mb/s) dostupná.
Beacon Interval (Interval výstražných signálů) určuje časový odstup mezi přenosy výstražných signálů. Výstražný signál je v podstatě puls bezdrátového klienta nebo routeru odesílající do sítě signál s informací, že je zařízení stále aktivní. Měl by být nastaven v rozmezí 1 až 1000 milisekund.
Hodnota RTS threshold (Práh RTS) určuje dobu, po kterou bude router čekat před odesláním zprávy RTS klientovi. RTS je zkratka termínu Request to Send (Požadavek na odeslání). Zpráva RTS oznámí cílovému počítači, síti nebo serveru, že se klient pokouší odeslat data a že požaduje během přenosu a příjmu informací primární přístup k počítači nebo síti. Pokud u klienta dochází k potížím při přenosu dat do počítače, sítě nebo serveru, je vhodné tuto prahovou hodnotu snížit.
Hodnota Fragmentation threshold (Práh fragmentace) je maximální úroveň, které router dosáhne při odesílání informací v paketech, než se pakety rozdělí na fragmenty. Pokud máte potíže při odesílání dat, jsou obvykle způsobeny další komunikací v síti, která vede ke kolizi dat. Tento problém lze vyřešit rozdělením dat na fragmenty. Čím nižší hodnotu u položky Fragmentation threshold nastavíte, tím menší musí paket být, aby byl rozdělen na fragmenty. Pokud nastavíte maximální hodnotu (2 346), fragmentace je v podstatě zakázána. Tuto úroveň by měli měnit pouze zkušení uživatelé.
DTIM Interval (Interval DTIM) je doba mezi odesíláním zpráv DTIM klientům v síti. DTIM je zkratka z anglického Delivery Traffic Indication Message (Zpráva indikující data k doručení). DTIM je zpráva odesílaná klientům v síti s řízením spotřeby, která je informuje o tom, že je jim potřeba odeslat nějaké informace, aby se tito klienti aktivovali a mohli informace přijmout. Nižší hodnota vede k tomu, že klienti nemohou přecházet do úsporného režimu na příliš dlouhou dobu. Vyšší hodnota vede k tomu, že klienti mohou přejít do úsporného režimu, ale potom budou muset zůstat déle aktivní, protože se mezitím nahromadí více informací, které jim bude potřeba odeslat. Výchozí hodnota intervalu DTIM je 3.
Preamble (Úvodní synchronizační skupina) definuje délku bloku CRC (Cyclic Redundancy Check) pro komunikaci mezi zařízením Wireless MAXg Router a bezdrátovými klienty. Sítě s větším zatížením by měly pro úvodní synchronizační skupinu používat nastavení Short (Krátká). Pro málo zatížené sítě lépe vyhoví hodnota Long (Dlouhá). Krátká úvodní synchronizační skupina zvýší celkovou propustnost dat v bezdrátové síti. Pokud vyberete nastavení Short a některý z klientů v síti nastavení Short nepodporuje, nebude tento klient moci komunikovat se zařízením Wireless MAXg Router.
Pokud provedete změny v nastavení bezdrátové sítě zařízení Wireless MAXg, klepněte na tlačítko Save (Uložit), aby se změny uložily a aplikovaly.