A vezeték nélküli beállítások konfigurálása

A webes kezelőfelületen kattintson a Vezeték nélküli fülre. Ebben a részben konfigurálhatja és megváltoztathatja a Wireless MAXg Router vezeték nélküli hálózati beállításait.

Az oldal tetején ki- vagy bekapcsolhatja az Allow wireless connections (Vezeték nélküli kapcsolatok engedélyezése) jelölőnégyzetet. Ha nem engedélyezett a vezeték nélküli kapcsolat, az eszközök csak akkor érhetik el a hálózatot, ha a hálózati kábelen keresztül csatlakoznak az útválasztóra. Ha nincs vezeték nélküli kliens, a vezeték nélküli kapcsolatok letiltása teljes vezeték nélküli biztonságot ad.

Az Allow wireless connections (Vezeték nélküli kapcsolatok engedélyezése) alapértelmezett beállítás engedélyezi, hogy a vezeték nélküli kliensek csatlakozzanak a Wireless MAXg Routerre. A vezeték nélküli kliensek támogatásához a következő vezeték nélküli beállítások szükségesek.

Megjegyzés: A vezeték nélküli hálózat minden egyes kliensénél a konfigurációs segédprogramban ki kell választani az Infrastructure (Infrastruktúra) módot, valamint be kell állítani a helyes hálózatnevet (SSID) és a biztonsági információkat, mert csak így tudnak csatlakozni a Wireless MAXg Routerhez. A vezeték nélküli kliens dokumentációjában talál további információkat arról, hogyan tudja konfigurálni ezeket a beállításokat.

Network Name (SSID) (A hálózat neve (SSID))

Alapértelmezés szerint a Wireless MAXg Router vezeték nélküli hálózati neve USR5461. Ezt használják a vezeték nélküli ügyfelek a Wireless MAXg Router azonosítására. A U.S. Robotics ajánlja a hálózati név megváltoztatását egyedi értékre, mert így könnyebben azonosítható a használni kívánt vezeték nélküli hálózat olyan esetben, ha több hálózat is elérhető. A hálózatnév legfeljebb 32 alfanumerikus karakterből állhat, beleértve az aláhúzást (_) is.

A Broadcast network name (Hálózati név sugárzása) melletti jelölőnégyzet ki- vagy bejelölésével azt is beállíthatja, hogy a hálózati név (SSID) sugárzása megtörténjen-e vagy sem. Ha engedélyezi az SSID-név sugárzását, bárki, aki a környéken vezeték nélküli eszközöket keres, láthatja az útválasztót. Ha kikapcsolja, csak a hálózati nevet ismerő vezeték nélküli eszközök találják meg az útválasztót. A hálózati név sugárzását érdemes kikapcsolni, mert így növelhető az útválasztó biztonsága.

Access Point Isolation (Hozzáférési pont elszigetelése)

Ha a Wireless MAXg Routert nyilvános helyen használja, és nem kívánja a vezeték nélküli eszközök számára a fájlok vagy nyomtatók megosztását lehetővé tenni, jelölje be az Access point isolation (Hozzáférési pont elszigetelése) jelölőnégyzetet. Ezzel a beállítással az összes vezeték nélküli ügyfél csak az internethez fér hozzá. Ennek alkalmazási területe lehet egy nyilvános forró pont (hotspot), például kávézóban vagy szállodában. Ez a beállítás alapértelmezés szerint ki van kapcsolva.

Bridge Mode (Áthidalási mód)

Az áthidalási mód két elszigetelt hálózat vezeték nélküli összekapcsolására való. Ha ez a szolgáltatás engedélyezett, a vezeték nélküli ügyfelek nem képesek csatlakozni a Wireless MAXg Routerhez. Az áthidalás két, saját Wireless MAXg Routerrel vagy vezeték nélküli hozzáférési ponttal rendelkező hálózat vagy vezetékes kliensek két csoportjának összekötésére használható abban az esetben, ha ezek Ethernet-kábelezéssel nem köthetők össze. Erre példa lehet két szomszédos család, akik meg kívánják osztani a hálózati erőforrásaikat anélkül, hogy a kertet bekábeleznék.

Ez a beállítás alapértelmezés szerint ki van kapcsolva. Ha be kívánja kapcsolni ezt a szolgáltatást, jelölje be a Bridge mode (Áthidalási mód) jelölőnégyzetet. Ha megadja az áthidaló eszközök MAC címét a WDS Restrictions (WDS korlátozások) részben, csak ezek az eszközök kapnak engedélyt az útválasztóhoz való csatlakozásra.

WDS restrictions (WDS korlátozások)

A U.S. Robotics Wireless MAXg Routerek és hozzáférési pontok használhatják az ún. WDS-funkciót, melynek segítségével a vezeték nélküli útválasztó vagy hozzáférési pont közvetlenül csatlakozhat egy másik vezeték nélküli útválasztóra vagy hozzáférési pontra, ugyanakkor a vezeték nélküli kliensek is csatlakozhatnak a hálózatra. A WDS a Wireless Distribution System (vezeték nélküli elosztórendszer) rövidítése. Ha engedélyezi ezt az opciót, meg kell adnia azoknak a vezeték nélküli útválasztóknak vagy hozzáférési pontoknak a MAC-címét, amelyekhez csatlakozni kíván. Alapértelmezés szerint ez a funkció le van tiltva.

Ha engedélyezi a WDS-funkciót, csak a következő titkosítási módszereket használhatja: WPA2 és WPA, WPA, WEP nyílt, WEP megosztott vagy Nincs. Ha a WPA2 és WPA vagy WPA lehetőséget választja, ehhez használható a TKIP vagy AES, de a TKIP és AES nem.

A WDS lehetővé teszi, hogy több hozzáférési pont vagy vezeték nélküli útválasztó kapcsoljon össze különálló hálózatokat. Ha az egyes hálózatokra hozzáférési pontot vagy vezeték nélküli útválasztót csatlakoztat és bekapcsolja a WDS funkciót, a közbenső területen található vezeték nélküli eszközök képesek lesznek csatlakozni a vezeték nélküli hálózathoz, és egy híd is létrejön egy messzebb lévő másik hozzáférési pont vagy vezeték nélküli útválasztó felé. A vezeték nélküli útválasztónak és a híddal elért vezeték nélküli terméknek azonos csatornán kell üzemelnie, azonos hálózati névvel (SSID) és vezeték nélküli biztonsági beállítással kell rendelkeznie, valamint a másik eszköz MAC-címének benne kell lennie a WDS-korlátozások táblázatában. A WDS korlátozások engedélyezésével lehetőség nyílik azon hozzáférési pontok vagy vezeték nélküli útválasztók MAC-címének megadására, amelyek a létrehozott vezeték nélküli hálózat egyes pontjainak összekötésére képesek. Így tehát pontosan korlátozható a vezeték nélküli hálózat elérése.

Példa a WDS-korlátozásokra Bridge (áthidalási) üzemmód nélkül

A vezeték nélküli hálózat erről a típusáról tudni kell, hogy az átviteli sebesség az áthidalás során csökkenhet. Ezért az áthidalt útválasztókat vagy hozzáférési pontokat, melyek engedélyezik a vezeték nélküli kliensek csatlakozását a hálózatra, nem használják nagy forgalom lebonyolítására. Néhány példa az ilyen hálózati típus használatára: biztonsági kamerák, hálózati hozzáférés olyan épületrészekhez, melyek vezetékes módon nem elérhetők, vagy rövid távú hálózati hozzáférés konferenciához.

Ha engedélyezi a vezeték nélküli útválasztón a Bridge (áthidalási) módot és a WDS-korlátozásokat, híd keletkezik a másik vezeték nélküli útválasztóra vagy hozzáférési pontra, és a vezeték nélküli kliensek nem csatlakozhatnak a hálózatra. Ezt általában akkor használják, ha különböző épületek között szeretne két hálózatot összekötni. Mindegyik vezeték nélküli útválasztóhoz vagy hozzáférési ponthoz meg kell adni a másik eszköz MAC-címét a WDS-korlátozási táblázatban.

Példa a Bridge (áthidalási) üzemmódra WDS-korlátozásokkal vagy anélkül


Wi-Fi multimédia (WMM)

Ez a beállítás alapértelmezés szerint ki van kapcsolva. Ha be kívánja kapcsolni ezt a funkciót, az Enable WMM (WMM engedélyezése) jelölőnégyzetet jelölje be. A szolgáltatás használatához szükséges, hogy a többi kapcsolódó eszköz is támogassa és engedélyezze a WMM-t.

Ez a szolgáltatás teszi lehetővé a Szolgáltatásminőség (QoS) funkciót, amely multimédia-alkalmazásoknál, például IP-alapú hang- (VoIP) és videoalkalmazásoknál használatos. Ez teszi lehetővé, hogy a multimédia-alkalmazások hálózati adatcsomagjai előnyt élvezzenek a hagyományos adatcsomagokkal szemben, így az alkalmazások simábban és kevesebb hibával futnak.

Ha bekapcsolja a WMM-et, kiválaszthatja az Enable no-acknowledgement (Visszajelzés elhagyásának engedélyezése) beállítást. A visszajelzés itt a MAC szintű adatkezelési elvre vonatkozik. A visszajelzés elhagyásának engedélyezése hatékonyabb átviteli sebességet, de nagyobb hibaszázalékot produkál zajos rádiófrekvenciás (RF) környezetben.

Bekapcsolt WMM funkció mellett kiválaszthatja a APSD (automatikus energiatakarékos kézbesítés) engedélyezése elemet is. Az APSD adott körülmények között lehetővé teszi az akkumulátorról működő eszközök rádiós használatát az akkumulátor élettartamának meghosszabbítása érdekében. Az APSD hosszabb jelzésidőközt engedélyez, mielőtt elindul a rövid csomagkézbesítési időközöket kérő alkalmazás. A Voice Over Internet Protocol (VOIP) például ilyen, rövid csomagkézbesítési időközt kérő alkalmazás. Az APSD csak akkor befolyásolja a rádiós használatot és az akkumulátor élettartamát, ha a vezeték nélküli kliens is támogatja az APSD-t.

Megjegyzés: A WMM nem használható, ha az Acceleration (Gyorsítás) értéke MAXg (125 Mbp). A gyorsítást 54G+ (XPress) vagy None (nincs) értékre kell változtatni.

Transmission (átvitel)

Ezen a területen haladók számára olyan vezeték nélküli lehetőségek állíthatóak be, melyeket legtöbbször nem szükséges megváltoztatni. Ha a beállítások bármelyikét meg kívánja változtatni, írja le az alapértelmezés szerinti értéket, mielőtt bármit megváltoztatna, hogy probléma esetén visszaállíthassa.

A Power level (Teljesítményszint) mezőben a legördülő menüből a 100%, 50% vagy 25% értéket választhatja. A teljesítményszint a Wireless MAXg Router vezeték nélküli rádiójelének erősségét szabályozza. Ennek csökkentésére akkor lehet szükség, ha olyan területen él, ahol a vezeték nélküli jel átfedésbe kerülhet más vezeték nélküli hálózattal, és csökkenteni kívánja a tapasztalt zavarást.

A Channel (csatorna) mezőben a vezeték nélküli hálózat adatforgalmának átvitelére szolgáló csatornát választhatja ki. Ha interferenciát vagy vezeték nélküli hálózati problémát tapasztal, a csatorna megváltoztatása segíthet megoldani a helyzetet.

Az 54g mode (54g mód) mezőben választhat az Automatic (automatikus), 802,11g Performance (802.11g teljesítmény) vagy a 802,11b Only (csak 802.11b) értékek közül. Ha csak 802.11g készülékeket használ, a 802.11g Performance (802.11g teljesítmény) nyújtja a legjobb sebességet. Ha a 802.11b Only (Csak 802.11b) lehetőséget választja, az összes, 802.11b-t használni képes eszköz 802.11b átviteli sebességgel kapcsolódik a Wireless MAXg Routerhez.

Az Automatic 54g protection (automatikus 54g védelem) jelölőnégyzetet ki- vagy bekapcsolhatja. Ha ezt a lehetőséget bekapcsolja, a Wireless MAXg Router RTS/CTS használatával javítja a 802.11g sebességet 802.11 vegyes környezetben. Ha ez nincs bekapcsolva, a 802.11g sebesség a legtöbb esetben maximális lesz, míg más 802.11 módok (802.11b stb.) másodlagosak lesznek.

A Supported rate (Támogatott sebesség) az a vezeték nélküli kapcsolati sebesség, melyen a vezeték nélküli hálózat adatforgalmának sugárzása és vétele történik. Választhat az Auto (automatikus), 1, 2, 5.5, 6, 9, 11, 12, 18, 24, 36, 48 és 54 értékek közül.

A Multicast rate (Többirányú átviteli sebesség) az a sebesség, amelyen a többirányú csomagok átvitele folyik a vezeték nélküli hálózaton. A többirányú csomagokban egyetlen üzenetet egy meghatározott csoporton belül több címzettnek lehet elküldeni. A többirányú alkalmazásra példa a telekonferencia, videokonferencia és a csoportos e-mail. A többirányú átviteli sebesség magas értékre állítva javíthatja a többirányú funkciók teljesítményét. Ugyanakkor a magas érték csökkentheti a nem többirányú csomagok kézbesítését.

A Basic rate set (alapsebesség) mezőben választhatja a Default (alapértelmezett), All (összes) vagy az 1 & 2 Mbps értéket.

Az Acceleration (gyorsítás) mezőben a None (nincs), 54g+ (Xpress™) vagy MAXg (125 Mbps) értékek közül választhat. Ezek a funkciók normál vagy gyorsított átviteli sebességeket határoznak meg. A Wi-Fi multimédia (WMM) funkció nem elérhető, ha a MAXg (125 Mbps) értéket választja.

A Beacon Interval (alapjelidőköz) a két alapjelsugárzás közötti idő nagysága. Az alapjel a vezeték nélküli ügyfelek és útválasztók „szívverése”: olyan rádiójel, mely a hálózatot arról értesíti, még aktívak. Az érték 1 és 1000 ezredmásodperc között legyen.

Az RTS threshold (RTS küszöb) azt jelenti, hogy az ügyfelek felé RTS üzenet küldése előtt az útválasztó meddig várjon. Az RTS a Request to Send (adási kérelem) rövidítése. Az RTS-üzenet a címzett számítógépnek, hálózatnak vagy kiszolgálónak azt jelzi, hogy a kliens adatot próbál küldeni, és az információ adása és vétele közben elsődleges hozzáférést igényel. Ha egy kliensnek nehézségei támadnak a számítógép, a hálózat vagy a kiszolgáló felé történő adattovábbítás közben, ezt a küszöböt kell alacsonyabbra venni.

A Fragmentation threshold (Feldarabolási küszöb) a csomagméret nagysága, melyet meghaladva az útválasztó az adatcsomagokat feldarabolva küldi el. Információ küldésekor általában akkor lép fel probléma, ha a küldött adatok ütköznek a hálózat egyéb adatforgalmával. Ez a küldött információ feldarabolásával javítható lehet. Minél alacsonyabbra állítja a darabolási küszöb értékét, annál kisebb lesz a fel nem darabolandó csomagok mérete. A maximális értéket (2346) használva feldarabolás gyakorlatilag nem történik. Ezt a beállítást csak haladó felhasználók használják.

A DTIM Interval (DTIM időköz) a hálózat ügyfeleinek elküldött DTIM-ek között eltelt idő. A DTIM a Delivery Traffic Indication Message (kézbesítendő adatforgalom jelzésének üzenete) rövidítése. A DTIM olyan üzenet, amely a hálózat energiatakarékos klienseit értesíti arról, hogy nekik szóló információ érkezik, hogy aktiválhassák magukat, és fogadni tudják az üzenetet. A kisebb érték azt jelenti, hogy a kliensek nem kapcsolhatnak túl sokáig energiatakarékos módba. A magasabb érték azt jelenti, hogy energiatakarékos módba kapcsolhatnak, de sokáig aktívnak kell lenniük, mert több információ összegyűjtve jut el hozzájuk. A DTIM alapértelmezett értéke 3.

Preamble (Bevezetés) a CRC (Cyclic Redundancy Check, ciklikus redundancia ellenőrzés) blokkhosszát határozza meg a Wireless MAXg Router és a vezeték nélküli ügyfelek kommunikációjánál. Nagy forgalmú hálózatoknál a bevezetés méretét érdemes Short (rövid), kisforgalmú hálózatoknál pedig Long (hosszú) értékre állítani. A rövid bevezetés a vezeték nélküli hálózatok általános teljesítményét javítja. Ha a Short (Rövid) értéket választotta, és van olyan ügyfél a hálózatban, amely nem támogatja a Short (Rövid) beállítást, az ügyfél nem lesz képes a Wireless MAXg Routerrel kommunikálni.

A Wireless MAXg Router vezeték nélküli beállításainak módosítása után a Save (Mentés) gombra kell kattintania, hogy a változtatások eltárolódjanak és érvénybe lépjenek.