Na stronie LAN można wyświetlić i zmodyfikować ustawienia sieci LAN routera. Ustawienia te dotyczą wyłącznie sieci lokalnej.
Adres IP i maska podsieci routera są konfigurowane automatycznie. Aby je zmienić, należy wprowadzić nowe wartości IP address (adres IP), Subnet mask (maskę podsieci), Gateway (bramę) i DNS server (serwery DNS), a następnie kliknąć przycisk Save (Zapisz) znajdujący się u dołu strony.
W przypadku zmiany adresu IP routera, po jego ponownym uruchomieniu z nowym adresem konieczne może być zwolnienie i odnowienie adresów IP komputerów klienckich.
Uwaga: Domyślny adres IP routera to 192.168.2.1, a domyślna maska podsieci to 255.255.255.0.
Serwer DHCP może automatycznie przypisać adresy IP przewodowym i bezprzewodowym komputerom klienckim połączonym z routerem.
DHCP server (Serwer DHCP): Zaznaczenie tej opcji powoduje, że router automatycznie przypisuje adresy IP komputerom klienckim podłączonym do tej sieci. Domyślnie funkcja ta jest włączona.
IP range (Zakres IP): Zakres adresów IP serwera DHCP zależy także od maski podsieci LAN tego routera. Domyślny zakres zawiera adresy od 192.168.2.2 do 192.168.2.31.
Aby określić inny zakres adresów IP, wybierz żądany zakres, a następnie wprowadź początkowy i końcowy adres IP.
Lease time (Czas dzierżawy): Pozwala określić czas dzierżawy adresów IP przypisanych sieciowym komputerom klienckim. Od tej wartości zależy, jak długo komputer kliencki może korzystać z przypisanego mu adresu IP. Jeśli komputer kliencki nie jest aktywny przez pewien czas i okres dzierżawy wygaśnie, jego adres IP zostanie zwolniony i będzie mógł zostać wykorzystany przez inny komputer kliencki. Aby połączyć się ponownie z siecią, komputer kliencki, któremu wygasł czas dzierżawy, będzie musiał wysłać żądanie adresu IP. Czas dzierżawy można zmienić w zależności od tego, jaki czas posiadania adresu IP przez komputer kliencki uważa się za wskazany. Zmiana tego ustawienia może być wymagana tylko w dużej sieci, ponieważ może istnieć niedobór dostępnych adresów IP, które można przypisywać.
Domain name (Nazwa domeny): Określa nazwę domeny sieci lokalnej używaną przez router. Do tej domeny należy każdy komputer, który otrzymuje adres IP z serwera DHCP routera.
Spanning Tree 802.1d to protokół zarządzający, który pozwala na wzajemną komunikację mostów znajdujących się w sieci w celu uniknięcia efektu pętli. Domyślnie funkcja ta jest włączona.
Jeśli router został podłączony do istniejącej sieci jako brama podstawowa do Internetu lub został do niego podłączony inny router, może być konieczne zdefiniowanie tras statycznych. Dzięki temu inne komputery klienckie, które nie są bezpośrednio podłączone do routera, będą miały dostęp do zasobów sieci LAN obsługiwanej przez ten router.
Uwaga: Domyślny adres IP routera to 192.168.2.1, a domyślna maska podsieci to 255.255.255.0.
W polu IP address (Adres IP) wprowadź adres IP sieci docelowej lub hosta.
W polu Subnet mask (Maska podsieci) wprowadź numer maski sieci docelowej lub hosta. W przypadku definiowania trasy statycznej do pojedynczego hosta, maska podsieci powinna mieć numer 255.255.255.255.
W polu Gateway (Brama) wprowadź nazwę bramy, z której router będzie korzystał do przesyłania ruchu do sieci docelowej lub hosta.
W polu Hops (Przeskoki) wprowadź liczbę routerów, z którymi używany router musi się połączyć w celu uzyskania połączenia z inną siecią.
Liczba przeskoków zależy od tego, ile routerów znajduje się między routerem a daną siecią.
Przykład: Jeśli do portu LAN routera jest podłączony inny router, jako liczbę przeskoków pomiędzy tym portem a dowolnym klientem podłączonym do drugiego routera należy wprowadzić 1.
Uwaga: Aby zapisać i zastosować wszystkie nowe ustawienia, po dokonaniu zmian konfiguracji należy kliknąć przycisk Save (Zapisz) i ponownie uruchomić router.