Nastavení místní sítě LAN pro router můžete zobrazit a upravit na stránce LAN. Tato nastavení se týkají pouze vaší místní sítě.
U routeru se automaticky nakonfiguruje jeho adresa IP a maska podsítě. Potřebujete-li tyto hodnoty změnit, zadejte nové hodnoty do polí IP address (adrese IP), Subnet Mask (masce podsítě), Gateway (bráně) a DNS Server (serverech DNS) získané od poskytovatele. a klepněte na tlačítko Save (Uložit) v dolní části stránky.
Pokud změníte adresu IP routeru, bude možná nutné uvolnit a obnovit adresy IP u klientů poté, co se router restartuje se svou novou adresou IP.
Poznámka: Výchozí adresa IP sítě LAN routeru je 192.168.2.1 a výchozí maska podsítě je 255.255.255.0.
Server DHCP může automaticky přiřazovat adresy IP kabelovým i bezdrátovým klientům, kteří se k routeru připojují.
DHCP server (Server DHCP): Je-li vybrána tato možnost, bude router automaticky přiřazovat adresy IP klientům, kteří se připojují k síti. Tato funkce je ve výchozím nastavení zapnuta.
IP range (Rozsah adres IP): Rozsah adres IP serveru DHCP závisí také na masce podsítě LAN routeru. Výchozí rozsah je 192.168.2.2 až 192.168.2.31.
Chcete-li zadat jiný rozsah adres IP, vyberte jej a zadejte počáteční a koncovou adresu IP.
Lease time (Doba propůjčení): Pro adresy IP přiřazené síťovým klientům můžete nastavit dobu propůjčení. Tím určíte, jak dlouho smí klient přiřazenou adresu IP používat. Pokud klient není po nějakou dobou aktivní a doba propůjčení vyprší, bude adresa IP uvolněna a může být použita pro jiného klienta. Klient, jemuž vypršela doba propůjčení, musí při příštím pokusu o připojení k síti odeslat žádost o přidělení adresy IP. Dobu propůjčení můžete měnit podle toho, jak dlouho by podle vás měl klient mít adresu IP. Toto nastavení není potřeba měnit s výjimkou rozsáhlých sítí, kde je nedostatek adres IP k přiřazení.
Domain name (Název domény): Zadejte název domény místní sítě, kterou bude router používat. Každý hostitel, který obdrží adresu IP od serveru DHCP příslušného routeru, bude náležet k této doméně.
Protokol 802.1d Spanning Tree představuje protokol pro správu, který umožňuje vzájemnou komunikaci mostům v síti, aby se v síti nevytvářely smyčky. Tato funkce je ve výchozím nastavení zapnuta.
Pokud router připojujete ke stávající síti jako primární bránu do Internetu nebo pokud k tomuto routeru připojujete další router, může být zapotřebí vytvořit statická směrování. Tím umožníte klientům, kteří nejsou k routeru přímo připojeni, získat přístup k síťovým prostředkům sítě LAN daného routeru.
Poznámka: Výchozí adresa IP sítě LAN routeru je 192.168.2.1 a výchozí maska podsítě je 255.255.255.0.
Zadejte adresu IP cílové sítě/hostitele do pole IP address (Adresa IP).
Zadejte masku podsítě cílového hostitele nebo sítě do pole Subnet mask (Maska podsítě). Přidáváte-li statické směrování pro jednoho hostitele, mělo by mít hodnotu 255.255.255.255.
Zadejte bránu, kterou bude router používat pro odesílání datových přenosů do cílové sítě/hostitele, do pole Gateway (Brána).
Zadejte počet routerů, přes které se tento router musí připojovat k druhé síti, do pole Hops (Směrování).
Počet směrování je určen počtem routerů mezi vaším routerem a příslušnou sítí.
Například: Pokud je k portu LAN routeru připojen jiný router, měli byste jako počet směrování mezi portem LAN routeru a libovolným klientem připojeným k druhému routeru zadat hodnotu 1.
Poznámka: Chcete-li po dokončení všech změn uložit všechna nová nastavení a restartovat router, musíte klepnout na tlačítko Save (Uložit).