56K PCI Faxmodem felhasználói kézikönyv és referencia
Szójegyzék
1-es és 2.0-s osztály A faxprogramok és faxmodemek között a faxok küldésére és fogadására használt nemzetközi szabványok.
adat mód Olyan üzemmód, amelyben a faxmodem adatfájlok küldésére és fogadására képes. Egy faxfunkciók nélküli szabványos modem mindig adatmódban van.
adatkommunikáció Olyan kommunikáció, amelyben a számítógépek elektronikus közegen keresztül cserélnek adatot.
adattömörítési táblázat Az MNP5 adattömörítés alatti hívás során használt, a karakterekhez rendelt értékeket tartalmazó táblázat. A táblázatban szereplő alapértékek folyamatosan változnak és épülnek fel az egyes hívások alatt: minél hosszabb a táblázat, annál hatékonyabb átvitel érhető el.
alapbeállítás (alapérték, alapértelmezett érték) A számítógép szoftverei és a kapcsolódó berendezések által feltételezett beállítások indításkor vagy alaphelyzetbe állításkor. A számítógép, illetve a szoftver ezeket a beállításokat használja, amíg a felhasználó vagy egy másik szoftver nem módosítja őket.
áramlásszabályozás Olyan mechanizmus, amely kiegyenlíti a modemből vagy más berendezésből kimenő és az azokba bemenő adatok áramlási sebességei közötti különbségeket. Lásd a &Hn, &In, &Rn parancsokat.
aszinkron átvitel Olyan adatátvitel, ahol az átvitt karakterek között eltelt idő változhat. Mivel az átvitt karakterek közötti idő nem egységes, a vevő modem számára jelezni kell a karakter adatbitjeinek kezdetét és végét. Erre a célra a karakterekhez fűzött start- és stopbitek szolgálnak.
átviteli sebesség A másodpercenként ténylegesen átvitt felhasználói adatok mennyisége a többlet protokolladatok, például start/stop bitek, fejlécek vagy véginformációk nélkül. Összevetendő a karakter per másodperc értékkel.
automatikus tárcsázás Olyan művelet, amikor a modem felhív egy számot. A tárcsázási művelet egy ATDT (dallamtárcsázás) vagy ATDP (impulzustárcsázás) parancs, majd a tárcsázandó szám elküldésével indul. Az automatikus tárcsázás funkció beszédcélú telefonszámok hívására használatos. Lásd: Dn parancs.
automatikus válasz Ebben a beállításban a modem egy bizonyos számú csengetést követően fogadni tudja a hívást. Lásd az S0 S-regisztert a „Technikai referencia” című részben.
bájt Bináris számjegyek egy egységként tárolt és kezelt csoportja. A felhasználói dokumentációban általában 8 bites egységeket vagy karaktereket jelent. Egy kilobájt (KB) 1024 bájt vagy karakter; 640 KB 655 360 bájtot vagy karaktert jelent.
baudsebesség Az egyik pontból a másikba irányuló analóg átvitel sebességének mérésére használatos kifejezés. Bár ez technikailag nem pontos, a baudsebességet bitsebesség értelemben szokták használni.
bináris számjegy 0 vagy 1 érték, amely kettes számrendszerben értendő. Ez azért használatos, mert a számítógép két állapotot (KI és BE) ismer fel. A bináris számjegy (digit) rövidítése a bit.
bit per másodperc (bps) Ez a másodperecenként átvitt bitek (bináris számjegyek) száma. Az ezer bit per másodperc értékeket kilobit per másodpercben fejezzük ki.
bitsebesség A másodpercenként átvitt bináris számjegyek (bps) számára utal. Nevezik átviteli sebességnek is. A telefonos modemet használó kommunikációs csatornák beállított bitsebességgel jönnek létre, általában 2400, 4800, 9600, 14 400, 28 800, illetve magasabb sebességen.
ciklikus redundancia-ellenőrzés (CRC) Hibaellenőrző technológia, amely minden egyes adatblokkon vagy kereten végrehajtásra kerül, mind küldéskor, mind fogadáskor. A küldő modem minden adatblokkba beilleszti a teszt eredményét CRC-kód formájában. A vevő modem összehasonlítja a saját eredményeit a vett CRC-kóddal, és pozitív vagy negatív eredményt ad vissza.
DCE Adatátviteli berendezés (vagy áramkör-végberendezés), pl. olyan telefonos modem, amely a telefonos hálózaton keresztül építi fel és vezérli az adatkapcsolatot.
digitális hurok Olyan teszt, amely a modem RS-232 felületét és a terminált (számítógépet) a modemmel összekötő kábelt vizsgálja. A modem fogadja a számítógéptől vagy terminálról érkező adatokat (digitális jelek formájában), és ellenőrzés céljából azonnal visszaküldi őket a képernyőre.
digitális jelek Különálló és egységes jelek. A kézikönyvben ez a kifejezés a bináris 0 és 1 értékeket jelenti. Ezek a jelek az analóg jelekkel állíthatók szembe.
DTE Adatterminál (vagy adat-végberendezés), olyan számítógép, amely létrehozza az adatokat vagy amely azok végcélja.
duplex A duplex olyan kommunikációs csatornát jelent, amely az adatok mindkét irányban történő átvitelére képes. Lásd még fél-duplex, teljes duplex.
Electronic Industries Association (Elektronikus Iparágak Szövetsége, EIA) Az Egyesült Államokban az elektronikai szabványokat meghatározó csoport.
érzékelési fázis Az ITU-T V.42 hibaellenőrző protokollban a kapcsolat felépítésének első fázisa, ha mindkét modem V.42-kompatibilis.
faxüzemmód Olyan üzemmód, amelyben a faxmodem fájlok faxformátumban történő küldésére és fogadására képes. Lásd a V.17, V.27ter és V.29 definícióit.
fél duplex Az ilyen jelek mindkét irányba áramlanak, de egyszerre csak az egyikbe. Mikroszámítógépes kommunikációban jelentheti az online helyi visszhang aktiválását, ami által a modem a küldött adatok másolatát a küldő számítógép képernyőjére küldi.
helyi visszhang Olyan modemfunkció, amely lehetővé teszi, hogy a modem a képernyőn megjelenítse a billentyűparancsokat és az átvitt adatokat. Lásd: En parancs.
hibaellenőrzés Különféle technikák, amelyek a karakterek vagy adatblokkok megbízhatóságát (paritását) ellenőrzik. A V.42 és MNP hibaellenőrző protokolljai hibaellenőrzést (CRC) végeznek, majd újraküldik a hibás kereteket (ARQ).
Hz A Hertz a frekvencia mértékegysége, és a világon mindenütt a másodpercenkénti ciklusok számát jelöli.
ITU-T Nemzetközi szervezet, amely a távíró- és telefonberendezések szabványait definiálja. Az 1200 bps sebességű adatátvitel Bell 212A szabványa nemzetközileg ITU-T V.22 néven ismert. A 2400 bps sebességű kommunikációt a legtöbb amerikai gyártó V.22 bis néven ismeri.
karakter Betű, szám vagy jel bináris számjegyekkel kódolt ábrázolása.
karakter per másodperc (CPS) Az adatátviteli sebesség általában a bitsebességből és a karakterhosszból számítható ki. Például 2400 bps sebességnél 8 bites karakter esetén start/stop bitekkel (karakterenként összesen tíz bit) az átviteli sebesség körülbelül 240 karakter másodpercenként (cps). Egyes protokollok, mint pl. A hibaellenőrző protokollok speciális technikákat, pl. hosszabb átviteli keretet és adattömörítést alkalmaznak a cps-érték növelése érdekében.
keret Adatátviteli kifejezés, amely a fejléc- és véginformációkkal ellátott adatblokkokat jelöli. A csatolt információ általában a keret számát, a blokk méretadatát, a hibaellenőrző kódokat és a kezdet és vég jelzéseit tartalmazza.
kezdeményezési üzemmód A modem ebben az üzemmódban kezdeményez kimenő hívást más modem felé. Az adási/vételi frekvenciák a hívásfogadás módban lévő hívott modem inverzei.
LAPM A Link Access Procedure for Modems egy olyan hibaellenőrző protokoll, amely az ITU-T V.42 ajánlásában szerepel. Az MNP protokollokhoz hasonlóan az LAPM is ciklikus redundancia-ellenőrzést (CRC) alkalmaz a sérült adatok újraküldéséhez (ARQ) az adatok megbízhatóságának biztosítása érdekében.
MNP A Microcom Networking Protocol egy hibaellenőrző protokoll, amelyet a Microcom Inc. vállalat fejlesztett ki, és ma nyilvános tulajdon. Többféle különböző MNP protokoll létezik, a leggyakrabban használt változat hibaellenőrzésen (CRC) és a hibás keretek újraküldésén keresztül biztosítja a hibamentes átvitelt.
modem Olyan eszköz, amely valamely kommunikációs csatornán, pl. rádióhullámokkal vagy telefonvonalon keresztül küldi/fogadja a számítógép adatait. A fogadó számítógépnek való eljuttatás előtt vissza is alakítja a telefonvonalon érkezett jeleket digitális jelekké.
nem felejtő memória (NVRAM) Olyan, a felhasználó által programozható véletlen elérésű memória, amely a tápfeszültség kikapcsolt állapotában is megtartja az adatokat. Egyes modemeknél ez négy tárolt telefonszámot, valamint a modem beállításait is magában foglalja.
online visszakapcsolás/felkapcsolás Olyan funkció, amely lehetővé teszi egy nagy sebességű, hibaellenőrzéssel rendelkező modem számára a vonal minőségének ellenőrzését és a minőség romlása esetén a következő alacsonyabb sebességre való visszakapcsolást egy adott tartományon belül. A vonali feltételek javulásával a modem a következő, magasabb sebességre kapcsol fel.
paritás Egyszerű hibaérzékelési módszer, amely a küldött karakter érvényességét ellenőrzi. A karakter-ellenőrzés helyét megbízhatóbb és hatékonyabb hibaellenőrzési módszerek vették át, többek között a V.42 és az MNP 2-4 protokollok. Két egymással kommunikáló számítógépnél ugyanolyan típusú paritást kell használni, vagy mindkét számítógépnél ki kell kapcsolni a paritást.
protokoll Két vagy több eszköz közötti kommunikáció szabályainak és eljárásainak rendszere. Többféle protokoll létezhet, de a kommunikáló eszközöknek az adatátvitelhez ugyanazt a protokollt kell használniuk. Az adatok formátuma, a fogadási vagy küldési készenléti állapot, a hibaellenőrzés és hibajavítás csak néhány azon műveletek közül, amelyet a protokollok meghatározhatnak.
puffer A be- és kimeneti műveleteknél átmeneti tárolásra használt különálló memóriaterület. Például a modem parancspuffere.
RAM A véletlen hozzáférésű memória olyan memória, amely rendelkezésre áll a modem bekapcsolt állapotában, de a tápfeszültség kikapcsolásakor minden adatot töröl. A modem RAM-memóriája az aktuális beállításokat, az áramlásszabályozó puffert és a parancspuffert tartalmazza.
ROM A csak olvasható memória egy felhasználó által nem programozható, állandó memória.
soros átvitel Adatok egyetlen csatornán, egymás után történő átvitele. Összevetendő a párhuzamos átvitellel, ahol az adatok átvitele egy időben több csatornán történik.
start/stop bit Ezek a jelzőbitek aszinkron átvitelkor a karakterhez vannak hozzáfűzve, a karakter átvitele előtt és után.
szótár A V.42 bis adattömörítési algoritmus által felépített tömörítési kódok neve.
távmásolat Egy oldalon lévő kép egyik pontból a másikba való eljuttatásának módja. Általános elnevezése a fax.
távoli digitális hurok Olyan teszt, amely a telefonos kapcsolatot, valamint a távoli modem adóját és vevőjét vizsgálja.
távoli visszajelzés A távoli rendszertől kapott adat másolata a küldő rendszerbe visszaküldve és a képernyőn megjelenítve. A távoli visszhang a távoli rendszer funkciója.
teljes duplex Az ilyen kommunikációs jelek egyszerre mindkét irányban áramlanak a vonalon. Mikroszámítógépes kommunikációban jelentheti az online helyi visszhang letiltását.
terminál Olyan berendezés, amelynek a billentyűzete és képernyője adatok kommunikációs csatornán történő küldéséhez és fogadásához használatos. Ez a berendezés abban különbözik a mikroszámítógépektől vagy nagyszámítógépektől, hogy csak kicsi vagy semmilyen adatfeldolgozási képességgel nem rendelkezik.
Terminál üzemmód Olyan szoftverüzemmód, amely közvetlen kommunikációt tesz lehetővé a modemmel. Ez az üzemmód parancsmódként is ismert.
V.17 A 14 400 bps, 12 000 bps, 9600 bps és 7200 bps sebességű faxkapcsolatok létrehozásának ITU-T szabványa.
V.21 A nyilvánosan kapcsolt telefonhálózaton legfeljebb 300 bps sebességgel, teljes duplex, aszinkron üzemmódban működő modemek szabványa.
V.22 Az Egyesült Államokban és Kanadában Bell 212A néven ismert szabvánnyal kompatibilis, 1200 bps sebességű modemes kommunikáció szabványa.
V.22 bis A 2400 bps sebességgel kommunikáló modemek ITU-T szabványa. A szabvány magában foglal egy automatikus, 1200 bps sebességre történő kapcsolatipárbeszéd-visszakapcsolást, valamint kompatibilitást a Bell 212A/V.22 modemekkel.
V.23 Az 1200 bps sebességgel és 75 bps sebességű ellentétes irányú csatornával történő kommunikáció ITU-T szabványa.
V.27ter Faxműveletek ITU-T szabványa, amely 4800 bps sebességű modulációt és 2400 bps sebességre történő visszakapcsolást tartalmaz.
V.29 Faxműveletek ITU-T szabványa, amely 9600 bps sebességű modulációt és 7200 bps sebességre történő visszakapcsolást tartalmaz.
V.32 A 9600 és 4800 bps sebességgel kommunikáló modemek ITU-T szabványa. A vonalminőség romlása esetén a V.32 modemek 4800 bps sebességre kapcsolnak vissza.
V.32 bis A V.32 kapcsolat tartományát 4800, 7200, 9600, 12,000 és 14 400 bps sebességértékekre kiterjesztő ITU-T szabvány. A V.32 bis modemek a vonalminőség romlása esetén a következő alacsonyabb sebességre kapcsolnak vissza. Szükség esetén még lejjebb, illetve a vonali feltételek javulása esetén felfelé (vissza) is kapcsolnak. Lásd: online visszakapcsolás/felkapcsolás
V.34 Olyan ITU-T szabványa, amely jelenleg 28 800 bps és 33 600 bps adatátviteli sebességeket tesz lehetővé.
V.42 A LAPM hibaellenőrzés kétfázisú műveletét definiáló ITU-T modemkommunikációs szabvány.
V.42 bis Az ITU-T V.42 kiterjesztése, amely specifikus adattömörítése sémát definiál a V.42 kapcsolatokhoz.
V.8 A kezdeti szinkronizálási műveletet lefedő ITU-T szabványspecifikáció.
V.90/V.92 Az 56 kbps sebességű modemes kommunikáció ITU-T szabványa.
vivőjel Egy kapcsolatot jelző hang, amelyet a modem a telefonvonalakon történő kommunikációhoz módosít.
vonal kapcsolása/bontása Olyan modemműveletek, amelyek egyenértékűek a telefonkészülék kagylójának felemelésével (kapcsolás), illetve letételével (bontás).
Xmodem A modemek közötti fájlátvitelhez használatos hibaellenőrző szoftvercsalád első tagja. Ezek a protokollok nyilvános tulajdonúak, és számos BBS-ről elérhetők.
Xon/Xoff Szabványos ASCII vezérlőkarakter, amely az adatküldés elindítására/leállítására utasít egy intelligens eszközt.
Ymodem G Hasonló az Ymodem protokollhoz, azzal a különbséggel, hogy ez a modem hibaellenőrzésére hagyatkozik, ami gyorsabbá teszi.
Ymodem Olyan hibaellenőrző protokoll, amely egyszerre több fájl 1024 bájtos (1K) blokkokban történő küldésére képes. Ez a protokoll ellenőrzőösszegeket vagy CRC kódot használ a hibaellenőrzéshez.
Zmodem Hasonló az Xmodem és az Ymodem protokollokhoz, azzal a különbséggel, hogy kötegelt átvitelt is tartalmaz, képes részleges átviteli műveletek folytatására, rendelkezik automatikus indítás funkcióval, valamint jobb a hatékonysága.
|