![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||
Tartalom:Az útválasztó konfigurálása > |
Broadband Router felhasználói kézikönyve (Windows XP, Me, 2000, NT, 98, 95 és Macintosh)
A Broadband Router konfigurálásaA webes kezelőfelületen a Broadband Router beállításai megváltoztathatók. A beállítások rövid bemutatását alább találja. Indítás és bejelentkezésIndítson el egy webböngészőt, és adja meg a Broadband Router IP-címét. A Broadband Router alapértelmezés szerinti IP címe: A kapcsolat létrejöttét követően a konfigurációs segédprogram webes felhasználói felületét látja. A Broadband Routerhez alapértelmezés szerint nem kell jelszót megadni, egyszerűen kattintson a Log in (bejelentkezés) gombra.
A Broadband Routeren a következő menüket érheti el: Status (állapot), Toolbox (eszköztár), Primary Setup (alapbeállítások), DHCP Server (DHCP-kiszolgáló), Virtual Server (virtuális kiszolgáló), Access Control (hozzáférés beállítása) és Miscellaneous Items (egyebek). Megjegyzés: A Broadband Router konfigurációs lehetőségeinek vagy biztonsági beállításainak módosítását követően, a változtatások érvénybe léptetéséhez kattintson a Save (mentés) gombra.
Status (állapot)Ez a menü a Broadband Router pillanatnyi állapotinformációinak megtekintését teszi lehetővé. Az Item (elem) oszlopban a külső hálózati (WAN) kapcsolat pillanatnyi információit látja.
Item (elem)A WAN-kapcsolat következő adatait látja:
Ez az információ a választott WAN típustól függően kissé eltérő lehet.
WAN Status (WAN-állapot)A fenti elemek pillanatnyi értékét ez az oszlop mutatja. Note (megjegyzés)Ha a WAN típusa PPTP vagy PPP over Ethernet, a Note (megjegyzés) oszlopban egy Connect (csatlakozás) gomb jelenik meg. A gombra kattintva indíthatja el az internetszolgáltató felé létrejövő kapcsolatot. Ha a WAN típusa Dynamic IP Address (dinamikus IP-cím) vagy Dynamic IP Address with Road Runner Session Management (dinamikus IP-cím Road Runner munkamenet-kezeléssel), a Note (megjegyzés) oszlopban egy Renew (megújítás) és egy Release (felszabadítás) gomb jelenik meg. Ezekre a gombokra kattintva lehetséges az IP-cím megújítása és felszabadítása. Ha a WAN típusa Static IP Address (statikus IP-cím), a Note (megjegyzés) mezőben nincsenek gombok. Toolbox (eszköztár)Ezen az oldalon lehet megváltoztatni az adminisztrátori jelszót. A Broadband Routernek alapértelmezés szerint nincs jelszava. Sikeres bejelentkezés után ajánlott beállítani egy jelszót. Ha úgy dönt, hogy most nem állítja be a jelszót, az oldalsó Toolbox (eszköztár) menüre kattintva bármikor visszatérhet ide. A jelszóval korlátozható a segédprogram konfigurációs beállításaihoz való hozzáférés. Megjegyzés: Ha elfelejtette a jelszót, nyomja meg és tartsa lenyomva hét másodpercen keresztül a Reset (alaphelyzetbe állító) gombot. Ezzel a Broadband Router visszatölti a gyári alapértelmezett beállításokat. A Clone MAC (MAC klónozás) gomb akkor hasznos, ha internetszolgáltatója internetkapcsolatát egy meghatározott MAC-címhez kötötte. A MAC-cím klónozásával a MAC-cím hozzárendelhető anélkül, hogy az internetszolgáltatónál regisztrálnia kellene. Egyes internetszolgáltatók megkövetelik a MAC-cím regisztrálását. A View Log (napló megtekintése) gomb megnyomásával megtekinthető a Broadband Router tevékenységének naplója. A Reboot (újraindítás) gombra kattintva a Broadband Router újraindítható. A Backup Setting (beállítás mentése) gombra kattintva az útválasztó jelenlegi beállításai fájlba menthetők. A Backup Setting (beállítás mentése) gombra, majd a Save (mentés) gombra kattintva keresse meg a mentés kívánt helyét, majd kattintson ismét a Save (mentés) gombra. A Restore Setting (beállítás visszaállítása) gombra kattintva az útválasztó fájlban tárolt beállításait visszatöltheti. A Restore Setting (beállítás visszaállítása) gomb megnyomása után kattintson a Browse (keresés) gombra, és keresse meg a korábban tárolt fájl helyét. Most kattintson az Open (megnyitás), majd a Restore (visszaállítása) gombra. A Reset to Default (gyári alapértékek visszaállítása) gombra kattintva, majd a Broadband Routert újraindítva lehetséges a Broadband Router gyári alapértékeinek visszaállítása. Itt információt találhat a szoftververzióról, valamint a WAN MAC címeiről. A készülékszoftver frissítése a legújabb verzióra:
Primary Setup (alapbeállítások)Ez az oldal a WAN-port csatlakozási módját mutatja meg.
Megjegyzés: Ha csatlakozási információ megadására van szükség, a kézikönyv Bevezetés fejezetében, a Mielőtt hozzálát című részben olvassa el az adatok megszerzésének részletes leírását. Ha kérdése van az internetkapcsolattal vagy az információk bármelyikével kapcsolatban, forduljon internetszolgáltatójához. A WAN-típusok részletes leírása alább található.
DHCP-kiszolgálóA DHCP-kiszolgáló a Broadband Routerben alapértelmezés szerint Enable (engedélyezve) állapotban van. TCP/IP-környezet beállításai között szerepel az IP-cím, az alhálózati maszk, az átjáró és a DNS konfigurációja. Ha a Broadband Router DHCP-kiszolgálója bekapcsolt állapotban van, és a számítógépet úgy állítja be, hogy automatikusan igényeljen IP-címet, a számítógép automatikusan betölti a Broadband Routertől kapott helyes TCP/IP-információt. A DHCP-kiszolgáló beállításai között az alábbi elemek szerepelnek: DHCP Server (DHCP-kiszolgáló): A következő két lehetőség közül választhat: Enable (engedélyezve) és Disable (letiltva).
A Clients List... (ügyfelek listája) gomb megnyomására megjelenik azon számítógépek listája, melyek a Broadband Routertől IP-címet kértek. A listában az IP-címet kérő ügyfelek MAC-címe is megjelenik.
A Fixed Mapping... (rögzített leképezés) gomb megnyomására megjelenik a MAC Address Control (MAC-cím ellenőrzése) képernyő. Itt a MAC-címek és IP-címek egymáshoz rendelését ellenőrizheti. Beállíthatja, hogy mely MAC-című eszközök csatlakozhatnak ehhez az eszközhöz. Ezen a képernyőn be- és kikapcsolhatja a MAC-címek ellenőrzését, valamint a kapcsolatvezérlést. Az egyes ügyfelekhez MAC-címük alapján rendelhet IP-címet. Mindegyik beállításhoz tartozik egy azonosítószám. Ez a funkció legfeljebb 32 ügyfélhez használható, az azonosítószámok tehát 1 és 32 közöttiek.
Virtual Server (Virtuális kiszolgáló)A Broadband Router NAT (Network Address Translation) tűzfala az otthoni hálózat védelme érdekében kiszűr minden ismeretlen adatcsomagot. A tűzfal mögötti gazdagépek mindegyike láthatatlan kívülről. Ha aktiválja a Virtual Server térképezést, akkor a gazda némely portja hozzáférhető lesz. A virtuális kiszolgáló funkció szokásos elnevezése a porttovábbítás is. A Virtuális kiszolgáló funkció két részből áll: egy IP-címből és egy szervizportból. Az erre a portra érkező igényeket a rendszer átirányítja arra a számítógépre, amelyet a kiszolgáló IP meghatározott. A porttovábbítással nyilvános szolgáltatásokat állíthat be a hálózaton. Ha az internetfelhasználók a hálózat egy specifikus portját igénylik, akkor a Broadband Router továbbítja az igényt a megfelelő számítógépre. A porttovábbításhoz a számítógépet statikus IP-cím használatára kell konfigurálni. A porttovábbítást lényegében véve webkiszolgáló, FTP-kiszolgáló vagy e-mail kiszolgáló hálózatba állítására használják. Néhány jól ismert szolgáltatás szerepel az előre meghatározott listában. A továbbítást használó kiszolgáló hozzáadásához a következő lépéseket kell megtennie:
Ha például FTP-kiszolgáló (20-as vagy 21-es port) található a 192.168.123.1 címen, webkiszolgáló (80-as port) a 192.168.123.2 címen és VPN-kiszolgáló (1723-as port) a 192.168.123.6 címen, akkor a virtuális kiszolgáló következő leképezési táblázatát kell megadni: ![]()
Access Control (hozzáférés ellenőrzése)A hozzáférés szabályozásával az egyes felhasználók számára hozzáférési jogokat oszthat ki. Először sorolja be a felhasználókat IP-címük szerinti csoportokba. A felhasználókat az 1., 2. és 3. csoportba sorolhatja. A be nem sorolt felhasználók az alapértelmezett csoportba kerülnek. Ezután az egyes csoportok számára hozzáférési jogokat határozhat meg. A hozzáférési jogok megengedhetik vagy megtilthatják a felhasználók számára meghatározott TCP és UDP portok elérését. Például: Csoporttagok hozzáférési jogaival kapcsolatos megjegyzés:
A MAC Level... (MAC-szint) gomb megnyomására megjelenik a MAC Address Control (MAC-cím ellenőrzése) képernyő. Itt a MAC-címek és IP-címek egymáshoz rendelését ellenőrizheti. Beállíthatja, hogy mely MAC-című eszközök csatlakozhatnak ehhez az eszközhöz. Ezen a képernyőn kapcsolhatja ki- vagy be a MAC-cím ellenőrzését, beállíthatja a kapcsolatvezérlést vagy a társításvezérlést, és meghatározott MAC-című DHCP-ügyfélhez adott IP-címet társíthat. Az azonosítószámok 1 – 32 közöttiek lehetnek.
EgyebekIP Address of DMZ Host (a DMZ gazdagép IP-címe): A DMZ (demilitarizált övezet) gazdagépe olyan számítógép, melyhez az összes külső internetes adatforgalom eljut. Így a számítógép számára lehetővé válik a korlátozás nélküli, kétirányú kommunikáció. Ezt a funkciót csak akkor használja, ha szükséges, mivel feloldja a NAT tűzfal védelmét. Remote Administrator Host (távoli rendszergazdai állomás): Lényegében csak az intranetfelhasználók tudják a beépített weboldalakat böngészni, hogy rendszergazda feladatokat lássanak el. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy távoli számítógépről rendszergazdai feladatokat lásson el. Ha a funkció be van kapcsolva, csak a meghatározott IP-címről láthat el távoli rendszergazdai feladatokat. A beállított IP-cím 0.0.0.0. Bármely gazdagép csatlakozhat a Broadband Routerhez adminisztrátori feladatok elvégzése céljából. Ha a funkció be van kapcsolva, a webport száma eltolódik a 8080-as értékre. Administrator Time-out (adminisztrátor időtúllépése): Itt állítható be az az időkorlát, melyet túllépő inaktivitás esetén az adminisztrátor kiléptetése automatikusan megtörténik. Discard PING from the WAN side(WAN-oldali pingkérelem elvetése): Ha be van kapcsolva, a Broadband Router a LAN-on kívüli pingkérelmeket válasz nélkül elveti. Non-standard FTP port (nem szabványos FTP port): Abban az esetben kell beállítani, ha olyan FTP-kiszolgálóhoz kíván hozzáférést biztosítani, melynek portszáma nem 21. A Broadband Router újraindításakor ez a beállítás elvész. Firewall (tűzfal): Fejlett tűzfalas védelmet nyújt a Stateful Packet Inspection (SPI) technológia alkalmazásával, amely minden adatcsomag érvényességét megvizsgálja. A tűzfal megvédi a hálózatot a Denial of Service (DoS) és Ping of Death (PoD) támadásokkal szemben. Az útválasztó akkor is biztosítja az alapvető NAT tűzfalas védelmet, ha ezt a funkciót kikapcsolja.
Log out (kijelentkezés)A Log out (kijelentkezés) gombra kattintva biztonságos módon léphet ki a webes kezelőfelületről.
|